Elektronik Kart Tamiri


Elektronik kart tamirine gelen arızalı elektronik kartlarınız servisimize girdiği andan en kısa sürede arıza tespiti yapılır ve masraf dökümü çıkarılarak müşterilerimize teklif sunulur. Teklif müşteri tarafından onaylanmadığı sürece onarım gerçekleşmez. Onay geldiği anda onarım işlemleri süratle devreye girer ve söz konusu cihazın standart temizlik ve bakımı yapıldıktan sonra cihazın hazır olduğu müşterimize bildirilir. Yapılan onarımlar, atölye ortamında test edilerek müşteriye teslim edilir. Arızalı elektronik cihazlarınız yetkili personelimiz tarafından adresinizden teslim alınır ve teslim edilir. Bakım ve onarımı faaliyetlerini teknik serviste veya yerinde gerçekleştirir.

 

 

Antistatik ortamlı laboratuarında, SMD, DIP,BGA pin yapısına sahip tek ve çok katmanlı kartların arızaları, devre şemaları kullanılmadan, enerji verilmeden yüksek teknolojiye sahip test ve ölçü sistemleriyle bilgisayar destekli donanımlar kullanılarak tespit edilmekte, Rework istasyonları ile sökümleri yapılarak onarımlar ve test işlemleri gerçekleştirilmektedir.


Elektrik elektronik sistemlerde kararlı çalışma çok önemlidir. Sistem, kararlı çalışma koşullarının dışına çıkıp kararlı çalışma koşullarına geri dönemezse arızalı kabul edilir.

Elektronik kartlardaki Arıza bulma, bozuk bir cihazın veya sistemin gösterdiği belirtileri sistemli olarak analiz etmektir. Bu belirtiler genellikle normal parametrelerden sapma olarak görülür. Normal olmayan çalışmayı tanımak için normal çalışma koşulları bilinmelidir.

Elektronik cihaz ve makina arızaları için bizimle her zaman iletişim kurabilirsiniz.

GARANTİ ŞARTLARIMIZ

ELEKTRONİK KART TAMİRİ YAPILAN BÜTÜN CİHAZLAR (6) AY İŞÇİLİK GARANTİSİ İLE GÜVENCE ALTINA ALINIR. 

Garanti edilecek kartlar sadece elektrik elektronik teknik personeller içindir.

 

ELEKTRONİK CİHAZ VE KART ONARIMINDAKİ  İŞLEM SIRASI 

1.Teknik Servisimize gelen arızalı elektronik cihazlar ve kartlar laboratuvara tamir için geldiğinde ilk önce fotoğrafı ve videosu çekilip kayıt altına alınır. Bu sayede ürünlerin, hizmet, onarım, montaj, değişim, konsinye, teslimat vb. tüm aşamalar detaylı olarak ve geçmişe dönük  takip edilir.

2.

3.

4.Elektronik kartların üzerinde bulunan programlı (ROM, FlashROM, EPROM, EEPROM, MICROCONTROLLER, PAL, GAL vb.) entegreler üniversal entegre programlama cihazı ile okunur ve bilgisayara kaydedilir. Bu şekilde tamir sırasında oluşabilecek muhtemel veri kayıplarına karşı önceden tedbir alınmış olur. 

5.Arızalı kart üzerindeki tüm elektronik komponentler (direnç, kondansatör, diyot, transistör, tristör, triyak, mosfet, entegreler vb.) V/I komponent test cihazı ile devre üzerinde tek tek V/I (Akım/Gerilim) eğrilerinin takibi ile test edilir. Gerekirse arızalı olduğundan şüphe edilen komponent sağlam komponent ile karşılaştırılarak arızalı olup olmadığı kesin olarak tespit edilir. Ayrıca devre üzerinde sağlamlığına tam olarak tespit edilemeyen komponentler vakumlu sökme havyaları ile devreden sökülerek devre dışında test edilir.

6.Kart üzerinde bulunan TTL, CMOS, Driver ve Opto entegreler, entegre test cihazı ile sağlamlığı test edilir. Ayrıca bilgisayarımızda yüklü bulunan elektronik komponent kataloglarından entegrelerin iç yapısı incelenerek test işlemleri bu iç yapılara göre yapılır. Bu testler vasıtası ile arızalı komponentler tek tek tespit edilir.

7. Yarı iletken parçaların Sıcaklığa bağlı arıza yapan elemanların döngülü test yöntemi ile bulunması. Kart üzerinde bilinmeyen komponentlerin tanımı ve muadillerinin bulunması. Smd parçaların smd code haritasından bulunup tespit edilmesi.

8.Gerekli olan elektronik komponentler yurt içinden veya yurt dışından, komponent sağlayıcılardan çok kısa zamanda temin edilir. Elektronik kartın arızası tespiti yapılır.Ve masraf dökümü çıkarılarak müşterilerimize teklif sunulur .

9.Elektronik kart üzerinden sökülecek klasik DIP komponentler gelişmiş ısı ayarlı ve vakumlu sökme havyaları ile, SMD yüzey montajlı komponentler ise ısı ayarlı sıcak hava üflemeli sökme setleri ile, Elektronik karta zarar vermeden, özenle yerlerinden sökülür. Lehimlenecek komponentlerde yine ısı ayarlı havyalar ile özenle yerlerine lehimlenir. Labaratuvarımızda bulunan tüm havya setleri Anti statik elektriğe karşı topraklanmıştır

Elektronik kartlara  tamir sonrası kimyasal solventler ile temizleme ve koruma işlemleri yapılmaktadır.

Elektronik cihaz laboratuvarda ve kendi çalışma yerinde test edilerek. Müşteriye teslim edilir. 

İletişime Geçin !